Zoo

Biały Jeż - Gekon Biały, Glonojad Biały

Autor Amadeusz Wiśniewski
Amadeusz Wiśniewski28.12.20235 min.
Biały Jeż - Gekon Biały, Glonojad Biały

Biały Jeż jest małym gekonem występującym w południowo-wschodniej Australii. Choć niewielki, zwraca uwagę białym ubarwieniem. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu sympatycznemu gadowi - jego wyglądowi, trybowi życia, rozmnażaniu i odżywianiu. Zapraszam do lektury!

Kluczowe wnioski:
  • Biały Jeż żywi się owadami, pająkami i innymi bezkręgowcami.
  • Samica składa zazwyczaj 2 jaja, z których po ok. 60 dniach wykluwają się młode.
  • Jest aktywny w nocy, w dzień chowając się w kryjówkach.
  • Zamieszkuje suche, skaliste tereny Australii.
  • Ma charakterystyczną białą barwę ciała z ciemniejszymi plamkami.

Biały Jeż - opis

Biały Jeż (Nephrurus levis) to niewielki, smukły gekon występujący w Australii. Osiąga długość około 15 cm od pyska do ogona. Charakteryzuje się białym ubarwieniem ciała z ciemniejszymi plamkami i kropkami. Stąd też wzięła się jego polska nazwa - Biały Jeż.

Głowa Białego Jeża jest duża i trójkątna. Oczy ma bursztynowe z pionowymi źrenicami. Cechą charakterystyczną tego gatunku są także pióropusze na palcach tylnych łap, ułatwiające poruszanie się po piasku.

Budowa ciała

Biały Jeż ma smukłe, wydłużone ciało pokryte łuskami. Grzbiet pokrywają duże, wypukłe łuski nadające mu chropowaty wygląd. Brzuch natomiast pokrywają drobne, gładkie łuski.

Ogon jest krótki i tępy. Ubarwienie ogona zależy od regionu występowania. U osobników z zachodniej części zasięgu występowania ogon jest różowy, zaś u wschodnich populacji szarawy.

Biały Jeż - występowanie

Biały Jeż występuje endemicznie w południowo-wschodniej oraz południowo-zachodniej Australii. Zamieszkuje suche, pustynne i skaliste obszary. Najchętniej bytuje na terenach porośniętych roślinnością krzewiastą i zadrzewieniami akacjowymi.

Jest to gatunek w znacznym stopniu ograniczony do środowisk suchych o niskiej wilgotności powietrza. Preferuje temperatury w zakresie 28-36°C w dzień i 12-20°C w nocy.

Siedliska

Typowymi siedliskami Białego Jeża są zadrzewienia akacjowe, sawanny, obszary skaliste i górskie. Spotykany jest również na terenach rolniczych i w ogrodach na obrzeżach miast.

Zasiedla szczeliny skalne, nory innych zwierząt oraz dziuple drzew, gdzie chowa się w ciągu dnia. Kryjówki te zapewniają mu schronienie oraz regulują poziom wilgotności.

Biały Jeż - tryb życia

Biały Jeż prowadzi nocny tryb życia. W ciągu dnia śpi w wygrzanej kryjówce. O zmierzchu wybiera się na żer. Jest zwinny i szybki w poruszaniu się. Biega na dwóch łapach, a gdy trzeba - potrafi z gracją skakać.

Aktywność Noc
Wielkość areału osobniczego 0,5-2 ha

Jego areał osobniczy wynosi od 0,5 do 2 hektarów. Samce zajmują większe terytoria niż samice. Areały osobnicze poszczególnych osobników mogą na siebie zachodzić.

Zachowanie

Jest towarzyski gatunek, często tworzący luźne grupki. Dobrze znosi obecność innych osobników tego samego i pokrewnych gatunków. Bywa agresywny jedynie w okresie rozrodu.

W sytuacji zagrożenia jeży się, przyjmując obronną pozycję - wysoko unosi głowę i tułów, pokazując jaskrawo ubarwiony spód ciała.

Biały Jeż - rozmnażanie - rozmnażanie

Biały Jeż - Gekon Biały, Glonojad Biały

Okres godowy Białego Jeża przypada na wiosnę - od września do grudnia. W tym czasie samce stają się bardzo aktywne i walczą o względy samic. Zaloty polegają na gonitwach, ocieraniu się i kłapaniu paszczą.

Kopulacja trwa około 5-15 minut. Po około 4-6 tygodniach od zapłodnienia samica składa 2 jaja (rzadziej 1 lub 3) w wygrzebanej w ziemi norce. Młode wykluwają się po 50-60 dniach inkubacji.

Samica Białego Jeża opiekuje się młodymi przez około 6 tygodni po wykluciu.

Biały Jeż - odżywianie

Biały Jeż jest mięsożerny. Żywi się głównie owadami, pająkami, skorpionami i innymi bezkręgowcami. Zjada również niewielkie jaszczurki i drobne gryzonie.

Poluje nocą, wyszukując zdobycz za pomocą węchu i wrażliwych wibrysów. Chwyta ofiarę zwinnymi ruchami przednich łap, po czym zjada ją w całości.

  • Owady - prostoskrzydłe, chrząszcze, ćmy
  • Pająki - np. wilgotnice, skakuny

Młode żywią się głównie drobnymi owadami. Dorosłe osobniki konsumują większe bezkręgowce, nie gardząc nawet skorpionami i małymi jaszczurkami.

Biały Jeż - zagrożenia

Gatunek ten nie jest objęty ochroną, choć na niektórych obszarach populacja ulega zmniejszeniu. Zagrożeniem dla Białego Jeża jest głównie niszczenie środowiska naturalnego.

Innymi czynnikami wpływającymi negatywnie na liczebność tego gatunku są: pożary buszu, drapieżnictwo ze strony lisów i kotów, konkurencja o pożywienie i siedliska z innymi gadami.

Podsumowanie

Biały Jeż (Nephrurus levis) to niewielki, smukły gekon zamieszkujący suche obszary południowo-wschodniej i południowo-zachodniej Australii. Wyróżnia się charakterystycznym białym ubarwieniem ciała z ciemniejszym deseniem. Jest aktywny nocą, żywiąc się różnymi bezkręgowcami. W ciągu dnia śpi w wygrzanych kryjówkach.

Okres godowy Białego Jeża przypada na wiosnę. Walki samców o samice przypominają widowiskowe gonitwy. Po kopulacji samica składa w norze 2 jaja, z których po około 2 miesiącach wykluwają się młode. Samica opiekuje się nimi jeszcze przez 6 tygodni.

Biały Jeż nie jest wpisany na listę gatunków chronionych, jednak na niektórych obszarach populacja ulega zmniejszeniu. Zagrożeniem dla gekona białego jest głównie degradacja środowiska naturalnego spowodowana działalnością człowieka.

Podsumowując, Biały Jeż to interesujący, choć mało znany przedstawiciel australijskiej herpetofauny. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pozwolił Czytelnikom bliżej poznać tego sympatycznego gada.

Najczęstsze pytania

Biały Jeż zamieszkuje wyłącznie Australię. Występuje w południowo-wschodnich i południowo-zachodnich rejonach tego kontynentu. Preferuje suche, skaliste obszary porośnięte roślinnością krzewiastą.

Biały Jeż jest niewielkim gekonem osiągającym do 15 cm długości. Charakteryzuje się białym ubarwieniem ciała z ciemniejszymi plamkami i kropkami. Ma dużą, trójkątną głowę oraz wydłużone, smukłe ciało pokryte łuskami.

Biały Jeż jest mięsożercą. Żywi się głównie owadami, pająkami, skorpionami i innymi bezkręgowcami. Zjada też drobne jaszczurki i niewielkie gryzonie. Poluje nocą.

W okresie godowym samce walczą o względy samic. Kopulacja trwa 5-15 minut. Po około miesiącu samica składa w norze 2 jaja, z których po 50-60 dniach wykluwają się młode.

Biały Jeż nie jest wpisany na listę gatunków chronionych, jednak na niektórych obszarach jego populacja maleje. Zagrożeniem jest niszczenie środowiska naturalnego przez człowieka.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Aparat na zęby dla psa - skuteczna pielęgnacja jamy ustnej psy
  2. Czy pies może jeść kapustę kiszoną? Dieta dla psa
  3. Ocieplana buda dla kota na zimę - doskonałe schronienie dla Twojego pupila
  4. Brit Care Senior Lamb & Rice 12kg - Żywność dla psów seniorów
  5. Hodowla bernardynów - najlepsza hodowla rasowych psów

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Przepisy Barf dla Kota - Gotowe Porady i przepisy
ZooPrzepisy Barf dla Kota - Gotowe Porady i przepisy

Poznaj zdrowe przepisy na domowe barfy dla kota. Dowiedz się jak przygotować pełnowartościowe posiłki barfowe i jakie niosą ze sobą korzyści. Porady dotyczące składników, przechowywania i bezpieczeństwa diety barfowej.

Cenne Futro Krzyżówka - Najlepsze Miejsce do Zakupu
ZooCenne Futro Krzyżówka - Najlepsze Miejsce do Zakupu

Szukasz eleganckiego i ciepłego futra w atrakcyjnej cenie? Cenne Futro Krzyżówka to miejsce, gdzie kupisz stylowe futro nawet 50% taniej niż u konkurencji. Sprawdź szeroki wybór wysokiej jakości modeli i daj się zachwycić doskonałym stosunkiem ceny do jakości.