Zachęcamy do przeczytania odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Rozumiemy, że spełnianie marzeń to zbyt ważna sprawa, by ignorować swoje wątpliwości. Chętnie wszystko wyjaśnimy i udzielimy Państwu rzetelnych informacji.
Czy rodzeństwo może pływać z delfinem?
Nierzadko rodzice siedzą na platformie razem z dzieckiem, a także przebywają z delfinem w wodzie. Rodzeństwo bawi się z delfinem oraz jeździ konno podczas hipoterapii.
Czy można robić zdjęcia/filmy podczas delfinoterapii w Marmaris?
Oczywiście. Terapeuta wskaże Ci miejsce, skąd możesz robić zdjęcia tak, aby nie przeszkadzać w zajęciach.
Czy nasi terapeuci mogą być obecni podczas delfinoterapii?
Terapeuta oraz członkowie rodziny (maksymalnie 4 osoby) mogą być obecni podczas delfinoterapii. W określonych sytuacjach terapeuta może poprosić o zachowanie większej odległości od platformy terapeutycznej.
Nasz pacjent wymaga pokoju rodzinnego z aneksem kuchennym, zaopatrzonym w mikser lub blender, kuchenkę, lodówkę, zlew oraz sztućce. Które hotele w Marmaris mają to w swojej ofercie?
Tylko Grand Yazici Mares Hotel posiada przestronne, położone w cichym otoczeniu bungalowy wyposażone w aneks kuchenny, 2 oddzielne sypialnie, 2 łazienki / prysznic / WC oraz taras z widokiem na morze. Bungalowy nie są jednak przystosowane specjalnie do potrzeb osób niepełnosprawnych (posiadają 4-6 stopni).
Hotel Mares jest przyjazny i pomocny rodzinom ze specjalnymi potrzebami. Na nasze życzenie szef kuchni może przygotować np. posiłek bezglutenowy dla pacjenta. Niewielki napiwek może zdziałać cuda, szczególnie w Hotelu Mares. Jeżeli planują Państwo zamówić u nas pakiet turystyczny, możemy poszukać więcej hoteli z takim wyposażeniem.
Czy dostanę w Marmaris artykuły dziecięce, takie jak pieluchy czy pokarm?
W najbliższych supermarketach (Migros, Tansas, Store, Kipa) oraz aptekach (Milupa, Nestle) oddalonych o około 3km (minibus co 5 minut) dostępne jest pożywienie dla niemowląt (produkty firmy Danone oraz marki tureckie). Pieluchy takie jak np. Pampers są ogólnodostępne. Jeśli jednak wymagane są specjalne pieluchy, zalecamy przywiezienie ich ze sobą. W Marmaris znajduje się około 20 aptek, które oferują szeroką gamę artykułów. Wszystkie towary i artykuły spożywcze są łatwo dostępne w Marmaris.
Jak daleko od centrum w Marmaris znajduje się najbliższy szpital oraz jaki jest standard usług leczenia i obsługi medycznej?
Prywatny, nowoczesny i odpowiadający zachodnioeuropejskim standardom szpital HETMAN oddalony jest o 4 kilometry od centrum delfinoterapii w Marmaris. Szpital zaopatrzony jest w potrzebny sprzęt medyczny, posiada wszelkie oddziały oraz specjalistów (także chirurgia kardiologiczna i neurologiczna). Szpital pobiera opłaty za świadczone usługi. Koszty leczenia zostaną zwrócone przez ubezpieczyciela po powrocie do kraju. Nie polecamy szpitali państwowych, jedynie w wypadku prostych dolegliwości.
Jaka waluta obowiązuje w Turcji?
Walutą obowiązującą w Turcji jest lir turecki (TRY).
Gdzie najlepiej wymienić pieniądze?
W Polsce czy na lotnisku najlepiej wymienić jest małą sumę pieniędzy. W lokalnym kantorze można otrzymać lepszy kurs. W Turcji powszechne jest płacenie kartą kredytową, można również skorzystać z bankomatów.
Jaki czas obowiązuje w Turcji?
Turcja znajduje się w strefie czasu wschodnioeuropejskiego. Różnica względem Polski wynosi + 1 godzina.
Ile mogę zabrać ze sobą bagażu?
Najczęściej bezpłatny limit bagażu w klasie ekonomicznej wynosi 20 kg. Linie lotnicze zazwyczaj bezpłatnie przewożą cały sprzęt medyczny potrzebny osobie niepełnosprawnej, o ile pasażer poinformuje o takim sprzęcie przy rezerwacji lub zakupie biletów. Jeżeli rezerwują Państwo u nas pakiet turystyczny lub przelot, zawsze informujemy z wyprzedzeniem o limicie bagażu.
Posiadam specjalną ofertę od biura podróży lub mam krewnych w Marmaris i podróżuję wraz z rodziną we własnym zakresie, czy mogę wykupić wyłącznie delfinoterapię?
Tak, mogą Państwo wykupić wyłącznie „pakiet delfinoterapii”. Procedura postępowania jest podobna. Wszystkie niezbędne do podjęcia terapii dokumenty należy przesłać do naszego centrum. Po potwierdzeniu kwalifikacji przez nasz zespół specjalistów zostanie poinformowany o terminie Państwa rezerwacji. Przelot, zakwaterowanie oraz transfer znajduje się w Państwa zakresie. Cena obejmuje wyłącznie pakiet delfinoterapii.
Podróżuję samotnie razem z pacjentem o wadze 80 kg, poruszającym się na wózku inwalidzkim. Czy uzyskam pomoc na lotnisku, podczas lotu, w hotelu oraz w centrum delfinoterapii?
Obowiązkiem agencji turystycznej jest poinformowanie linii lotniczych o niepełnosprawności pasażera i związanych z tym potrzebach (standardowy formularz z informacjami medycznymi) oraz zapewnienie komfortu podczas podróży.
Poza pewnymi wyjątkami, przewóz osób niepełnosprawnych nie stanowi zazwyczaj problemu. Pacjent jest osobą uprzywilejowaną i obsługiwany jest poza kolejnością.
Przez cały czas pobytu na lotnisku, w trakcie odprawy paszportowej, przy przejściu z sali odlotowej na pokład samolotu osobie niepełnosprawnej towarzyszy pracownik asysty. Ta sama procedura wykonywana jest przy wysiadaniu. Specjalnie przygotowany autobus będzie czekał na Państwa na lotnisku.
Asystent pomoże Państwu przy odprawie, odbiorze bagażu oraz dotarciu do transferu. Pracownicy hotelowi nastawieni są głównie na obsługę turystów. Jednak po wręczeniu drobnego napiwku możemy liczyć na ich pomoc. W centrum delfinoterapii będą Państwo pod stałą opieką wykwalifikowanego personelu.
Najlepszym proponowanym przez nas rozwiązaniem jest wynajęcie na czas pobytu wykwalifikowanej pielęgniarki czy asystenta (prosimy zaznaczyć to w formularzu rejestracyjnym). Mogą Państwo także zorganizować pomoc we własnym zakresie, podróżując z krewnymi, praktykantami czy terapeutami.
Jak i gdzie rejestruję pacjenta na terapię?
Procedura przebiega następująco: Poproś o Formularz zgłoszenia uczestnictwa do programu delfinoterapii. Przed wysłaniem formularza prosimy o udzielenie odpowiedzi na wszystkie 42 pytania znajdujące się w formularzu. To nic nie kosztuje! Po otrzymaniu przez nas koniecznych informacji (data podróży, hotel, liczba podróżujących, wiek podróżujących dzieci), w ciągu 2 dni od otrzymania formularza zgłoszeniowego przedstawimy Państwu pełny kosztorys, zawierającą koszty podróży oraz koszty delfinoterapii.Po otrzymaniu przez Państwa kosztorysu należy przesłać mailem diagnozę medyczną, historię choroby, fotografię pacjenta oraz orzeczenie o braku przeciwwskazań do podróży i delfinoterapii (dla pacjentów cierpiących na epilepsję prosimy również o przesłanie aktualnych wyników EEG).
Przesłane dokumenty zostaną przeanalizowane przez nasz zespół specjalistów w centrum delfinoterapii w Marmaris, który podejmie decyzję o wskazaniach lub przeciwwskazaniach do terapii oraz ustali wstępne cele terapii.